Jump to content

Fogyóban a világ csokoládékészlete!

2014. 11. 24. 11:09

A világ legnagyobb, svájci csokoládégyártója azt állítja, 2020-ra érezhetően csökkenni fog a világ csokoládékészlete, ami az édességek árának erőteljes megemelkedésében is meg fog jelenni. Mindezért pedig részben az erőteljesen megnövekedett kereslet okolható.

Részben az édesség iránti mohóságunk az oka, hogy unokáinknak már nem biztos, hogy termetes csokoládé Mikulások fognak a kiscsizmáikban megbújni, vagy hogy karácsony táján degeszre ehessék magukat az ínycsiklandó édességből. A megnövekedett igény abból is szembetűnik, hogy a már említett svájci csokoládéóriás 2013/14 során 1,7 millió tonna csokoládét adott el, azaz 11,7%-kal többet, mint az azt megelőző évben.

A csokoládé alapanyaga azonban, a kakaóbab, amely egyébként egy igen érzékeny gyümölcs, nem terem olyan mennyiségben, hogy a megnövekedett keresletet képes legyen ilyen mértékben kielégíteni. Emiatt nemcsak az édességek árai fognak megemelkedni, de a gyártóknak is különféle trükkökhöz kell folyamodniuk, mint amilyen a csokoládészeletek méretének csökkentése, vagy a desszertek gyümölcsökkel és diófélékkel való felturbózása.

Korábban már a Mars cég is figyelmeztetett a közelgő kakaóhiányra, azt állítva, hogy 2020-ra 1 millió tonnányi hiánnyal kell majd számolnunk. A cég állítása szerint többek között úgy lehetne javítani e rémisztő jövőképen, ha növelnék a kisgazdálkodók kakaóbab kitermelését is.

Ezen felül egyensúlyban kellene tartani az emberek csokoládé utáni igényét, az ugyanis igencsak elharapódzott az elmúlt években, csak Kínában például 9,3%-kal nőtt meg a csokoládéeladás. Sajnos az ebola járvány kitörése sem segítette elő a kakaóbab termelést. A világ teljes kakaóbabkészletének 70%-a ugyanis Nyugat-Afrikából származik, így amikor a régióban kitört a járvány miatti káosz, majd a karantén szigorítások, az súlyosan visszavetette a kakaóbab termelést is.

Hogy mit tehetünk mi annak érdekében, hogy ne csak ma, de holnapután is ehessük a csokoládés finomságokat? A legegyszerűbb, ha gátat szabunk a falánkságunknak, és az édességeket csak mértékkel élvezzük. Így az egészségünkért is sokat tehetünk, és a jövő generációi elől sem esszük el a csokoládét...

(Daily Mail, kép: cocoa-beans.org)