Jump to content

A kiaknázott intelligencia

2016. 05. 23. 17:00

Már sok mindent tudunk az emberi szervezetről, és a világról is, de még mindig annyi kérdésre nem tudjuk a választ. Az emberi agy a legrejtélyesebb talán, nem véletlenül vizsgálják. Az agyunk az a szervünk, amellyel felfogjuk a környezetünk történéseit, összefüggéseket keres és megoldja a problémákat.

Tehetségek élnek köztünk, más-másban mutatkozik meg ügyességük. A magas intelligencia és a kreativitás kéz a kézben járhatnak, de nem feltétlenül van összefüggés a kettő között. A kreatív ember agya asszociatívan működik. Kicsit másképp látja a világot, mert érzelmeket és nem megszokott ötleteket is felhasznál. A magas intelligenciájú emberek a problémákat is másképp kezelik, elemző módszer segítségével oldják meg.

Aki a zenében kiváló tehetségű, az általában a matematikával is hasonlóan van. Sokan íratják kicsi gyermeküket zeneiskolába, mert az jó hatással van a gyermek további tanulmányaira is. Valóban így van, azok a gyerekek, akik korán megtanulnak játszani valamilyen hangszeren, nő az agyukban az idegsejtek száma.

Nemcsak a zene edzheti agyunkat, hanem a sport is. Akik testileg is jó kondícióban vannak, azok szellemileg is jobban teljesítenek és ezt vizsgálatokkal is alátámasztották. Nemcsak az agy vérellátottsága jobb a sportolásnak köszönhetően, hanem a tájékozódáshoz, az összehangolt sportolási tevékenységhez nagyobb koncentráció szükséges, amely fejleszti az intelligenciát.

Bebizonyították, hogy az elsőszülött gyermekek mindig egy kicsit magasabb intelligenciával rendelkeznek, mint húgaik, öccseik. A hátterében az állhat, hogy a nagyobbak segítségére szorulnak tanulásban a kicsik, így a legidősebb testvér agya folyton fejlődik.

Sokszor kerülünk olyan helyzetbe, ahol felszínre kerülnek komoly érzelmek, ám döntést kell hoznunk. Csak az hoz okos döntést, aki érti saját magát, saját érzelmeit.

Az emberi agy maga a rejtély. Szakemberek igyekeznek választ adni arra, hogy egyesek miért gondolkodnak jobban és gyorsabban, mint mások. Neurobiológusok vizsgálják, hogy mi áll az intelligencia hátterében. Az agyunkban működő százmilliárd neuron folyton változik, a gondolatok, a tanulás, az életkor érettebbé teszi azt. Az intelligencia lehet, hogy határtalan, de a tudósok azt állítják, hogy az emberi értelem elérte biológiai határait. Az evolúcióval ez változhat.

(Forrás: techandfacts.com, iran-daily.com/kép)