Jump to content

Magyar módszer a környezetvédelem és a társadalom érdekében

2016. 05. 01. 19:00

Abban a világban, amelyben most élünk, nagy jelentősége van a hulladék újrahasznosításának. Hatalmas nyomással vagyunk környezetünkre, ezért ha szelektíven válogatjuk szét a hulladékainkat, akkor szakszerűen felhasználhatják máshoz azt, amit mi már kidobtunk.

Mi magyarok nagyon gyakorlatiasak vagyunk. Jó szakembereink vannak, jó képzettséggel vagyunk felvértezve, és számos találmányt a magyaroknak köszönhet a világ. Létezik egy szintén magyar találmány, amely a háztartási hulladékra épít, csakhogy nem arra, amit a szelektív kukába dobálunk, hanem textilhulladékra. Az így megszabadult anyagból Retextil fonalat készítenek, amelyből később újabb ruházati termékeket, más tárgyakat készítenek. Ez a módszer duplán hasznos, ugyanis a kidobásra szánt textilanyagokból új fonalat készítenek, amelyhez a hurkolás, szövés és fonás módszereit használják. Vagyis semmilyen olyan technikát nem alkalmaznak, amely a környezetet károsítaná, hanem az ősi módszerekhez nyúlnak vissza. A munkafolyamatok elvégzéséhez pedig olyan munkaerőt alkalmaznak, akik fogyatékkal élnek, megváltozott munkaképességűek. Nemcsak a környezetre, de a társadalomra is jó hatással van a Retextil. Ez a fajta gondolkodásmód az, amelyet egyre jobban felismer a világ. Észre kell vennünk, mi történik a környezetünkben, a Retextil pedig erre maximálisan reagál és ki is használja a lehetőséget.

Nemcsak dolgoznak a fogyatékkal élők és a megváltozott munkaképességű emberek, de a fejlődésükben elmaradt gyerekeket azzal segíti a Retextil, hogy az így készült terápiás játékokat használják. Egyedi és komplett játszóteret hoznak létre a textil újrafelhasználásnak ezzel a módjával. Így lehet az, hogy a gyermekek Retextil hintát, építőjátékot, szőnyeget, labdákat, csörgő labdákat, függő tereket használhatnak, amely mind fejleszti érzékszerveiket, azaz terápiás termékek.

Az internet tele van jobbnál jobb ötletekkel, hogy a hulladékokból mennyi ötletes más tárgyat lehet létrehozni. Mind arra motiválja az embereket, hogy nézzenek szét környezetükben és tekintsenek másképp a kidobásra szánt tárgyakra. Ez az up-cycling folyamat az egész világban elkezdett hódítani, a Retextil is egyike ezeknek, méghozzá a magyar változata. A Pécsen működő program keretén belül dolgozhatnak a megváltozott munkaképességű emberek, akik lényegében egyedi alkotásokat teremtenek meg. Tekinthetünk az elkészült termékekre úgy is, mint egyedi képzőművészeti alkotásra, amelyet aztán igyekeznek értékesíteni. A munkavégzés lehetősége, a közösség erősíti az itt dolgozó emberek önbizalmát, lehetőséget kapnak arra, hogy munkát végezhessenek.

(Forrás: okoanyu.blog.hu, pecsma.hu/képek)