Jump to content

Szabványon kívüli zöldségek és gyümölcsök élete

2016. 03. 05. 19:00

A boltok polcai, terei roskadoznak a termékektől. A vásárló könnyen el tud bizonytalanodni, és a kelleténél többet vásárol be szinte mindenből, mint amennyire szüksége van. Az akciók pedig még inkább erre sarkallják a vevőket.

Bizonyára szembesülsz te is azzal, hogy bármennyire igyekszel kisakkozni, miből mekkora mennyiségre lenne szükséged, mégis elméred és nyakadon marad egy-egy. Ha nem is dobjuk ki azonnal az ilyen terméket, előfordul, hogy az minőségéből veszít. Már nem olyan egészséges, már nem olyan tetszetős, így nem sokat gondolkodunk azon, hogy megszabaduljunk az ilyen termékektől. Csak a helyet foglalják, elfogyasztani, felhasználni már azonban nem fogjuk állaga, kinézete miatt.

Még ha valaki oda is figyel a megmaradt termékek felhasználására, akkor is sok élelmiszer kerül a szemetesbe. Európában ez az arány valamivel jobb, de ez nem jelenti azt, hogy abba kell hagyni a tudatos vásárlást és az alapanyagok felhasználását. A számok egyre csak emelkednek, ezért valami megoldást kell találni. Az egyik ilyen, a szerves anyagokból kinyert biogáz kitermelése. A mezőgazdaságra használt földterületeken hagyott növényeket be lehet a talajba forgatni, és mint zöldtrágya alkalmazható. Bizonyos termékek azért maradnak a boltok polcain, mert nem tűnnek olyan egészségesnek, szépnek. Azonban a szárazabb, sérült résztől megszabadulva, a még ép alapanyagot felhasználhatják. Egy holland cég így állít elő hibás, eladásra már nem felhasználható gyümölcsökből és zöldségekből természetes színezékeket.

Jóval több állati eredetű háztartási hulladékot halmozunk fel, mint növényit. Az állati eredetű hulladék kezelése, tárolása nagy kockázatot jelent közegészségügyi szempontból. Éppen emiatt törvény szabályozza az ilyenfajta hulladékkal való bánásmódot.

A boltokba csakis olyan termékek kerülhetnek, amelyet aztán a vásárló nagy valószínűleg a kosarába is tesz. Ez azt jelenti, hogy szabványnak megfelelő áruval találkozhat a vevő. Mi van azokkal a termékekkel, amelyek ennek a szabványnak nem felelnek meg? Az élelmiszeripari felhasználása nem megoldott, mert a zöldségek és gyümölcsök termesztésére, fogyasztására más a jellemző, máshol termelik és a cégek jóval előre kalkulálnak a felhasználni kívánt alapanyagokkal. Emiatt más terep szükséges a bolti értékesítésre és az élelmiszeripari felhasználásra alkalmatlan, nem minőségi, hanem csupán esztétikai hiányosságai miatt használhatatlan termékekre. Így lehetséges az, hogy a kistermelők egyes intézmények étkeztetéséhez adja el a felgyűlt alapanyagait. Oktatási intézmények, kórházak jutnak hozzá így olcsóbb alapanyaghoz, a termelők megszabadulhatnak az árutól. Ami mégis marad, az mehet a komposztba vagy az állatok ellátásához szükséges takarmányt biztosítja.

Magyarország nem tartozik a pazarlók közé, de a tudatos vásárláson, a maradék hasznos feldolgozásán még van mit javítanunk. Egy jó megoldás az adakozás, így állatmenhelyek, állatkertek, vadasparkok részére takarmányozásként felhasználhatják a zöldségeket, gyümölcsöket.

(Forrás: matronofhusbandry.wordpress.com/kép)