Jump to content

Kiskanállal a buborékokért

2015. 12. 14. 12:00

Az emberek leleményesek, ha arról van szó, hogy valaminek az élettartamát meg akarják hosszabbítani. Számos olyan fogás létezik, amellyel megőrizhető a minőség. A gasztronómiában is vannak ilyen módszerek.

Talán az egyik legismertebb a pezsgőspalackban található gyümölcsös nedű buborékainak üvegben tartása teáskanállal. A legjobb, ha ez a kanál ezüstből van, az végzi csak igazán el a dolgát. Ugye te is ismered? Egy átmulatott szilveszter után nem biztos, hogy minden felbontott üveg tartalmától megszabadultunk. Ám mégis csak egy nemes italról van szó, ha nem fogyott el a pezsgő, azonban meg sem szeretnénk inni, és ki sem szeretnénk önteni, gyakorta nyúlunk a kiskanálért. A teendő csak annyi, hogy a felbontott üveg nyakába rakjunk bele egy kanalat, amely felfogja a buborékokat, így a pezsgő tovább marad friss, megmaradnak a buborékok a palackon belül. Akár te magad is próbálhattad, de az biztos, hogy környezetedben áradoztak már erről a pezsgőmegőrzési módozatról. Sőt a gasztronómiában jártasak is sorra beszámolnak arról, hogy mennyire hatékony a kiskanalas megoldás. Igán ám, de ez nem szervezett kísérlet keretében belül zajlottak, így bizonyítani sem tudták. Mások is próbálkoztak már az ezüstkanalas buborékmegtartó módszer alkalmazásával, és sokaknak éppen az volt a tapasztalata, hogy ebben az esetben maradt legkevésbé szénsavas a pezsgő.

Hogy eloszlassák a kételyeket, meggyőződést kapjanak mi is a valóság, tudományos keretek között is elvégezték a buborékos kísérletet. A Stanford egyetem kutatói megadták a választ erre a kérdésre, ám nem is mostanában, hanem már jóval korábban. 1994-ben kutatók olyan csapatot szerveztek, amelynek tagjai tudósok hitvesei, egyetemisták, oktatókból, családtagokból állt. Tíz csapatot alkottak, és pezsgőket teszteltek, kóstoltak. Természetesen a palackok mindegyikét lefedték, hogy egyáltalán ne legyen felismerhető az, hogy milyen megoldással igyekeztek frissen tartani. Öt különböző módszert alkalmaztak. Az egyik pezsgőt csak a kóstolás előtt nyitottak fel, a másikat több mint egy napon keresztül nyitva hagyták. Az egyikbe rozsdamentes kanalat helyeztek, a másikba pedig ezüstkanalat. Szintén egy másikat felbontottak ugyan, de vissza is dugózták. Meglepődve tapasztalták, hogy még abban az üvegben is több volt a szénsav, amelynek szája szabadon volt hagyva, mint amelyet visszadugóztak. Sőt a nyitott üvegű pezsgők jobb értéket mutattak a frissen bontott palacknál is.

Ha lelkünknek jót tesz, bevethetjük a kanalas buborékmarasztaló módszert, de valójában egyáltalán nem gátoljuk azok szabadba való jutását.

(Kép forrása: food-hacks.wonderhowto.com)