Jump to content

Csak rossz álom volt, vagy valóság?

2015. 09. 03. 10:00

Álomfejtő könyvek kulcsszavakra bontva elemzik mit jelent az, ha valaki kígyóval, kutyával, pénzzel stb. álmodik. Az az álom, ami nem borzolja fel a kedélyeket, kevésbé csigázza fel álmodója kíváncsiságát, hogy mi lehet álmának oka. A rémálmok már inkább tanakodásra késztetik az embert, hogy okozhatta azt.

Autó gázolja el éjjelente, magas torony tetején egyensúlyozik, majd a mélybe zuhan és nincs semmi, amibe kapaszkodjon, dühös, ingerült, nyálukat csorgató kutyák üldözik – mesélik rémálmaikat. Vannak olyan emberek, akik sorozatosan ilyen és ehhez hasonló, számukra rémséges helyzeteket élnek meg az álomvilágban, alvás közben. Ha csak egyszer történik meg, akkor is felkavarhatja az embert, de ha sorozatosan, mindig ugyanaz a rémálom jelentkezik, akkor eljuthat az ember arra a pontra, hogy már az alvás gondolata is megrémíti. Egy alvásterapeuta szerint az ilyen ismétlődő rossz álmok sok esetben valamilyen traumák hozadékai, de nem mindegyik esetben. Kutatások azt bizonyították, hogy nagyon erős a kapcsolat a traumák és a rémálmok között. A sorozatosan átélt fizikai bántalmak mély nyomot hagynak a lélekben és rémálom formájában felszínre törnek.

Talán a legijesztőbb rémálom az, ami már a való világban tényleg megtörtént és álom formájában éjszakánként újra és újra átéli valaki. Az általánosabb rémálmoknál ezek sokkal intenzívebbek, és sokkal mélyebb lelki és fizikai reakciók kísérik, amelynek okozója az agyi félelemközpont folyamatossá vált készenléti állapota. Ha a traumára emlékezteti bármi is, azonnal képes felidézni magában az átélt rossz élményt, a vége pedig az rémálomból való felriadás.

A traumás helyzeteket sem egyformán kezeljük. Van, aki hiába igyekszik nyugtatni magát stresszes helyzetben, mégsem higgad le, míg mások sokkal jobb stressztűrők. Ők azok, akik nemcsak mondogatják magukban és maguknak, hogy nyugalom, hanem valóban csillapítani tudják a szorongást és más érzelmeket is. Egyeseket pedig teljesen uralnak az érzelmek, ők a depressziósak, szorongók. A tudat irányítása, ha nem működik nappal sem, akkor a kontroll még inkább elvész éjszaka, álmodás közben.

A rémálmot megélni nem kellemes, ám ha ezen kívül más gond nincs, lehet, hogy tudatában is vagyunk annak a lelki bajnak, amely kiváltja az álmot. Nem feltétlenül kell valamilyen traumát sejteni a rossz álmok mögött, olykor teljesen egyszerű okok váltják ki (túl kevés alvás, túl meleg, költözés, szakítás, állásinterjúk, olyan élethelyzetek, amikor valami új kezdődik).

(Kép forrása: fineartamerica.com)