Jump to content

Honnan erednek az összeesküvés-elméletek?

2015. 09. 04. 12:00

A keresztes hadjáratok indították útjukra az összeesküvés-elméleteket. A zsidók hatalomra törésének összeesküvés elméletei is a keresztes háborúkhoz köthetők.

Nyugat-Európa feltett szándéka volt, hogy megszerezze a Szentföldet, így következésképpen az ott élő zsidósággal szemben is ellenérzéseket tápláltak. Az európaiak ugyanis a zsidókat hitetleneknek tartották és egyre csak fokozódott az ellentét, a zsidóság ellenséggé vált, és a zsidók is hasonlóan reagáltak a kereszténységre. Ennek tudatában a keresztények rettegni kezdek a zsidók bosszújától, és íme, beindultak az összeesküvés-elmélet gyártások. Az egyik ilyen agyszülemény az volt, hogy a zsidók hatalomra akarnak törni. A másik kitalációban a muzulmánok szövetkeznek a zsidókkal, hogy elnyomják a keresztényeket.

A XII. század elején keresztes lovagokból összeállt egy csapat azért, hogy azokat a keresztény zarándokokat védjék, akik Jeruzsálembe tartanak. Később már templomosoknak nevezték magukat, majd adományokból és pénzügyi tevékenységeknek köszönhetően vagyonra tettek szert. Mivel volt pénz, így irigység célpontja lett ez a társaság, erkölcsileg is megkérdőjelezhetővé váltak. Az éppen akkor adósságban úszó francia király pedig ezt kihangsúlyozva, a nép felé is ezt skandálva a templomosok vagyonát elkobozták, tagjait megölték.

Ha belegondolunk, akkor meglepő, hogy abban az időben pont a zsidóktól kezdtek a keresztények félni, pedig sokkal nagyobb veszélyt jelentettek a muzulmánok. A templomosok is a legnemesebb feladatokat vállalták magukra, mégis megölték őket. Megfigyelhető, hogy az összeesküvés-elmélet fő alanyai ritkán azok, akik valóban meg kellene gyanúsítani, váddal kellene illetni, általában nem sok közük van a vádhoz.

Az összeesküvés-elméletek gyártásában nagy szerepe volt a szabadkőművesek társaságának, amely lényegében egy öntudatfejlesztő társaságként indult, ezoterikus tanok, rítusok és racionális gondolkodás jellemezte őket, így hamarosan üldözni kezdte az egyház és az állam is. Egzotikus eredetet találtak ki maguknak a szabadkőművesek azért, hogy magasabb pozíciót tölthessenek be. A szabadkőművesek ellenzői azonban a hierarchián alapuló konfliktusokra alapoztak, és azt találták ki, hogy a szabadkőművesek vezetői számos fontos információt titkolnak el az alacsonyabban álló tagoktól. Ez egy taktika volt a háttérből való irányításra.

Megjelent egy másik titkos társaság is, az illuminátus rendje, amely Németországban, 1776-ban jött létre azért, hogy a korrupt társadalomban kialakítsanak egy erkölcsileg tiszta és felvilágosult csoportot. Hiába volt rövid életű ez a közösség, nagy hatást gyakoroltak az összeesküvés-elméletek kitalálóira, ugyanis az ilyen titkos társaságokat vádoltak minden nagyobb, világszerte történő összeesküvések kirobbantójává. Az összeesküvés-elméletek a XX. században is kulcsszerepet töltöttek be.

(Kép forrása: wikipedia.org)