Ha nem csökkenti az ember a káros anyagok kibocsátását, a klímaváltozás még gyorsabban fog bekövetkezni, és akár visszafordíthatatlanná tesszük egész bolygónk sorsát. Riogatnak egy ideje már a Föld pusztulásának gondolatával. Míg sokan az anyagi haszon miatt folytatják a bolygónkra, környezetünkre káros tevékenységet, addig nagyon sokan azon fáradoznak, hogy új technikák és módszerek létrehozásával könnyítsenek a Földön. Egyénileg is nagyon sokat tehetünk a környezetünkért, amelyet már azzal elkezdhetünk, hogy nem szemetelünk, a háztartási hulladékot szelektíven gyűjtjük, alternatív megoldásokat alkalmazunk otthonunk fenntarthatósága érdekében. Azt is jól tudjuk, hogy az autók kipufogógáza is szennyezi a környezetet. A napelem nemcsak a háztartások költségeit és a környezetet kímélik, hanem ha a járművek esetében is felhasználjuk, akkor a közlekedés is válhat kevésbé szennyezővé vagy egyáltalán nem is jelent megterhelést bolygónkra nézve.
A szakemberek, feltalálók sorra rukkolnak elő a környezetkímélő megoldásokkal minden téren. Külföldi és hazai szakemberek sokasága töri azon a fejét, hogy napelemmel működő megoldásokat és közlekedési eszközöket hozzanak létre.
2010-ben már megalkották a napelemes magyar kerékpárt, amely Pannonrider nevet kapta. A nap energiáját kihasználó kerékpár a fékezéssel is energiát nyer, amelyet a vázszerkezetben elrejtett akkumulátor tárol. Amikor nem bújik elő a nap, eső esik, felhős az ég, akkor is lehet vele haladni, hiszen pedáljai használatával ez megvalósítható. 2011-ben a második prototípus is megjelent. A napelemes Pannanrider az autó és a kerékpár egyedi hibridje.
Napelemmel működő repülőgépről is hallhattunk, olvashattunk. Sőt mi több, már mi is írtunk a Solar Impulse és Solar Impulse 2 elnevezésű napelemes csodákról. A második Solar Impulse már igazán kényelmes, hatalmas szárnyfesztávolsággal rendelkező környezetkímélő repülőgép.
Napelemmel működő, környezetre nem káros megoldással rendelkezik hazánk. Magyarország tudhatja magáénak a világ első napenergiával működő kisvasútját. A csinos kis szerkezet még színében is a környezethez alkalmazkodik, nemcsak technikájával. A Kismaros és Királyrét között közlekedő napelemes kisvonat 2013 óta szállítja az utasokat. A nagyméretű napelemek biztosítják az energiát a vonat mozgásához, de ha az időjárás nem kedvez, akkor is működőképes, hiszen a fékezéskor keletkezett és így összegyűjtött energiát ilyen alkalmakkor visszanyeri. A jövőt szemléltető filmekben találkozhattunk olyan jelenettel, hogy a közlekedési eszközöknek nincs se kormánya, se sebességváltója, csak egy képernyő, amit megérintve lehet vezérelni a járművet. Nos, a mi Vilink is pont így működik. Vili, a napelemes erdei kisvasutunk is így járja a síneket. Egyáltalán nem véletlen Vili létezése és milyensége, hiszen természetvédelmi területen robog át nap, mint nap. Egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora a szennyezőanyag kibocsátása. Vili azonban kizárólag a nap energiájával tölti fel akkumulátorát.
Vili beavatása, tesztelése így történt: