Jump to content

Nagy a nyomás a lábaidon, kezeiden? Bőrkeményedéssel fizetsz érte

2017. 05. 09. 19:00

Készülődhetünk a nyárra úgy, hogy egészségesen, odafigyelve étkezünk, mozgásra adjuk a fejünket. A lengébb ruhák többet láttatnak, ám a megjelenés nemcsak a lerakódott és nem kívánatos zsírréteg eltüntetésén és az öltözködésen múlik. Mit sem ér, ha csúnya bőrkeményedés ékteleníti lábadat, tenyeredet.

A szervezetünk csak segít önmagán azzal, amikor bőrkeményedéssel reagál. Ez a védekező mechanizmus azokon a területeken jelentkezik, amelyeket a legjobban igénybe veszünk. Attól függően, hogy mi a hobbink, szakmánk, amelyben napi szinten terheljük testünket, ott jelentkezhet bőrkeményedés. Ha ugyanis mindig ugyanazon a területen és állandó dörzsölésnek, vagy nyomásnak van kitéve a bőrfelület, akkor a szervezet erre úgy reagál, hogy az adott helyen felfokozza a bőrképződést. Az elhalt hámsejtek egy nagyobb és keményebb bőrréteggé, azaz a bőrkeményedéséé állnak össze. Habár nem szép látvány, de azt a funkciót tölti be, hogy azon a helyen ne sérüljön tovább a bőr, hiszen gyakran éri behatás.

Ha valakinek álló munkája van, akkor bőrkeményedés alakulhat ki a talpa azon részén, amelyre a testsúlyát nehezíti nap, mint nap. Akinek a kezei között álladóan szerszámok vannak és azok nyomják, dörzsölik a tenyerét, kialakulhat a bőrkeményedés. Nem kell azonban még csak dolgozni sem ahhoz, hogy bőrkeményedés jöjjön létre. A hirtelen felszaladt kilók a lábakra nehezedő testsúly megoszlását is megváltoztatják. A bőrkeményedésen túl egyéb kellemetlenségek is jelentkezhetnek akkor, ha a testnek nagyobb súlyhoz kell igazodniuk. Kialakulhatnak szemölcsök, harántsüllyedés, kalapácsujj is.

Ortopéd szakemberek ellenzik a gyakori magas sarkú cipő viselését. Az is egy olyan állapot, amikor megváltozik a testsúly normális eloszlása. Az állandó magas sarkú viselése következtében a lábak előre csúsznak, így könnyebben kialakulhatnak a lábujjak tövében bőrkeményedések. Esztétikailag sem szép, ráadásul még kényelmetlenséggel és fájdalommal is járhat.

Meg kell ezt az állapotot szüntetni, mert tényleg nemcsak kényelmetlen és fájdalmas lehet a bőrkeményedés, hanem esztétikailag is idegesítő. Csakhogy ez az, amit majdcsak lehetetlen kivédeni. Még ha el is tudjuk tüntetni, később ugyanúgy kiújulhat. Sokan szakemberhez fordulnak segítségért. Egy pedikűrös kezelni tudja a helyzetet, csakhogy mindezért fizetnünk kell, ezért otthon is megpróbálkozhatunk a helyzet javításán. A legáltalánosabb az áztatás, amely után a megtörölt felületet habkővel érdemes átdörzsölni, hogy a felesleges bőrrétegtől megszabaduljunk. Az áztatást is ki lehet kerülni, ha bőrpuhító krémet használunk fel erre a célra, de ma már számos termék igyekszik megkönnyíteni a bőrkeményedéssel felvett harcunkat.

Ha a természetesség híve vagy, akkor megint érdemes a szódabikarbónához nyúlni. Mellé pedig vegyél egy egész paradicsomot, mosd meg, majd szeleteld apróra vagy még jobb, ha turmixolod. Adj hozzá néhány evőkanálnyi szódabikarbónát. Mielőtt a masszát felvinnéd a kezelendő felületre, áztasd a lábad kellemes langyos tengeri sós vízben. Negyed óra múlva töröld meg a felületet, kend be a paradicsomos masszával és fóliával betekerve pihentesd majdcsak egy fél órán keresztül. Ezután már csak habkővel kell átdörzsölni a területet.

Ha a bőrkeményedést semmilyen otthoni megoldás útján nem sikerül eltávolítani, valamint az már fájdalommal jár, mégiscsak pedikűröshöz kell problémánkkal fordulni.

(Forrás: marmalade.hu | arthlete.com, stack.com, int.hansaplast.com/képek)