Jump to content

Szobanövények, szépek és nagyok

2014. 06. 25. 22:54

Egykor a fémvázas fali polcról lógott le futónövény a nyakunkba, ezt követte a dracéna rajongás, majd áttértünk az orchideára. Na de mi a helyzet manapság? Tartunk még élő szobanövényt vagy lustaságból és a nagy tökéletesre törekvési versenyben áttértünk a mesterien szabályos művirágra?

Remélem, hogy az előbbi. De tartson mindenki önvizsgálatot. Egy szobanövényt gondozni, ápolni kell. Néha megsimogatni, leveleit portól megszabadítani. Időnként nem árt egy szobahőmérsékletű vízzel történő tisztító zuhany sem. Voksom alapvetően egy-két markáns növény mellé teszem.

Ezzel be is költözhet otthonunkba egy kis adag a természetből, ám nagyobb esélyünk van arra, hogy a kevés létszám miatt nem adjuk fel az odafigyelést már a negyedik héten. Válasszunk tehát a szoba fekvésének, előnyös vagy előnytelen adottságainak figyelembevételével szép nagy szobanövényt. A vásárlást ne hipermarketben ejtsük meg, mégiscsak komolyabb dologról (akár több tízezer forintról) van szó. Kérjünk tanácsot kertészetben, növényáruházban. Az értékesítő munkatársak szakemberek, ellátnak jó gondozási információval, hogy valóban hosszan élvezhessük a növény társaságát.

Egy szobanövényt - kiváltképp egy méretes fajtát - lakótársként illő kezelni, figyeljünk rá. Talán hihetetlen, de hozzánk idomul. Volt már kóróvá csupaszodott, leveleit lehullató óriásnövényem, mert éppen rossz passzban voltam, s tért vissza belé az élet, ahogy magam is kezdtem kivirulni. Attól azonban nem kell megijedni, ha az első időszakban nem viselkedik „rendesen”, neki is meg kell szokni új környezetét.

Ha tehetjük, ne helyezzük tűző napra, csak épp a világos ablak közelébe, s a fűtőtestet közelsége sem szerencsés. Az elszáradt levelektől szabadítsuk meg. Vásároljunk fikuszt, banánfát, anyósnyelvet, filodendront, pálmát, ami tetszik. (Kisgyerekes családok körültekintően válasszanak.)

(fotó: branchedesign.com, houzz.com, homedesignmagz.info)