Jump to content

Mosogatógépbe nem való tárgyaink

2015. 01. 26. 10:36

A mai háziasszonyok el sem tudják képzelni mindennapjaikat a praktikus háztartási eszköz nélkül. Nem pusztán vendégségek során, a teljesen normál hétköznapokon is remek segítség a végeláthatatlan háztartási munkában. Érdemes azonban ügyelnünk arra, hogy bizonyos tárgyakban kárt tehetünk minden jóindulatunk ellenére.

Öntöttvas: masszív anyaghasználattal készült évszázados megoldás főzésre, sütésre, arra azonban nem alkalmas, hogy a gépben mossuk le róla a szennyeződéseket. Helyette marad a hagyományos mosogatótál, tisztogassuk le a vízzel, szivaccsal, törüljük szárazra.

Teflon: lustaságunkért nagy árat fizethetünk, ugyanis a forró vízsugár és a tisztítószer hatására éppen a tapadásmentes tulajdonságát veszíti el az anyag.

Fa, lakkozott felületű tárgyak: a fából készült konyhai eszközök nem vészelik át a mosogatógép, számukra túl erőteljes programját. A magas hőmérséklet, a többszöri víz, a mosogatószer elvetemedéshez, a fát védő felületkezelő anyag elvesztéséhez vezet, ne helyezzük a mosogatógépbe a fakanalat, fanyelű evőeszközöket, vágódeszkát, fatálakat, -tányérokat. Nem tesz jót az erőteljes tisztítási eljárás a kézműves fa és lakkozott felületű portékáknak sem.

Mintás bögrék, tányérok, poharak: ezek bizony számos esetben olyan technikával kerültek az üveg vagy kerámia felületére, ami ugyan a normál, kézi mosogatást elviseli, ám a gépi, intenzívebb hatás a kárukra lehet, a minta lekopik, fakul. A termékinformáció tájékoztat, hogy az adott, dekorált holmi mosható-e a gépben.

Műanyag ételdobozok, gyermek készletek: általánosságban elmondható, hogy a keményebb műanyag termékek helyezhetők a gépbe. A hátoldalon feltüntetett információk ezeknél a termékeknél is fontosak, ugyan azt nem szokták feltüntetni, hogy érdemes a felső tálcát használni. Jellemzően a gyermek készletek a szülők kényelmét szolgálva már mosogatógép kompatibilisek. Amikor kicsit is elbizonytalanodunk, inkább mosogassunk kézzel.

Éles kés: bármilyen furcsa, bizonyos kések éle a többszöri mosogatógépes tisztítás során tompulhat. Javasoljuk, hogy egy prémium termék esetén, a vásárláskor tájékozódjunk. Fanyelű késeknél a gyakori vizes közegtől megvetemedhet a fa, lazulhat a penge.

Nemesfémek: arany, ezüst, réz eszközeinket tiszteljük meg az egyedi bánásmóddal, ne tisztítsuk mosogatógépben, mattulhat.

Kristály: ami nem pusztán szép, de érzékeny és kényes lehet a mosogatógépes tisztításra, a magas hő és a tisztítószer hatására sérülhet a felület, karcolódhat, akár még repedhet és mattulhat.

Szelektív hulladékok: hiába javasolt a szelektív gyűjtés során a tárolóeszközök tisztítása, azt semmiképp nem a mosogatógépben tegyük, egy joghurtos poharat, alufólia tálcát pillanatok alatt leöblíthetünk a mosogatótálcában.

Termoszok, szigetelt bögrék, kulacsok: éppen a különleges tulajdonságuk tompulhat a gépi tisztítás során, ne legyünk restek, mosogassuk el ezeket kézzel.

Mindemellett a napi, felgyorsult életünkben igazán hasznos konyhagép a mosogatógép, a fentiek betartása azonban a legnagyobb rohanásban is javasolt, hogy kedvelt tálalási eszközeink minél hosszabban szolgálhassanak bennünket.

(fotó: telegraph.co.uk)