Jump to content

Van-e fogad hófehér?

2016. 11. 09. 17:00

A pici gyerekek java meg sem érzi, hogy áttöri az ínyét a tejfoga, másoknak mindenféle fogzást segítő rágókárra, krémre szükség van, hogy a fájdalmat csitítani lehessen. A szülők gyakran versengenek azzal, hogy gyermekének mikor bújt ki az első fogacskája, majd azzal is, hogy kiesett a tejfoga.

A fogak növekedése egyáltalán nem verseny, hiszen nem vagyunk befolyással afelett, hogy mikor bújjanak ki, és mikor esnek ki, hogy helyet adjanak a csontfogaknak.

Nagyjából abban a sorrendben esnek ki a tejfogak, mint ahogy kibújtak annak idején. A húsz tejfog a gyermek három éves koráig kinő. Mindkét oldalon, lent és fent is 5-5 tejfog bújik ki, a sorban a 6. fogak, amelyek nagyjából 5-6 évesen nőnek, már nem tejfogak, hanem maradndóak. Ha azok szuvasodni kezdenek és kihúzzák, helyettük már új nem nő.

A tejfogak gondozása nagyon is fontos. Talán még a maradandó fogaknál is alaposabb gondozást igényelnek, hiszen jóval sérülékenyebbek, mint a csontfogak. Habár nincs gyökerük, de idegek ugyanúgy futnak a tejfogakban is, mint a maradandókban, tehát a hiedelemmel ellentétben a tejfog fájhat. Éppen emiatt ügyeljünk arra, hogy gyermekünk hogyan mos fogat. Csinálja magának, de érdemes mellette állni, olykor még a kezét fogva is szükséges tanítni a helyes fogmosás elsajátítására.

Fekete a gyermek foga? Semmi gond, úgyis nő helyette majd másik. Többen hanyagul kezelik a tejfogakat, pedig szükségük van a gyerekeknek rájuk, hiszen segít a rágásban, az emésztés már a fogainkkal megkezdődik, és a helyes hangképzésben, a beszédfejlődésben is jelentős szerepe van. Előfordulhat, hogy egy baleset következtében ideje előtt meg kell válni egy tejfogtól, de a fogak épségére ugyanúgy vigyázni kell, mint a csontfogak esetében is.

Ha nő a baba foga, akkor rágást segítő rágókákkal, ételekkel tényleg segítjük a kicsi fogzását, mert az állkapocs erősebb lesz, a csontsűrűséget is növeli. Ha azonban magas szénhidráttartalmú étellel igyekszünk ezt megvalósítani, akkor a fogakon lepedék képződik. A baktériumok számára a kánaánt kínáljuk fel. A gyümölcsök, a savasabb ételek oldják a fogzománcot, azután érdemes vízzel öblíteni a szájüreget. A legjobb, ha keményebb zöldségdarabot kínálunk fel a fogak kibújásának segítéséhez. A gyerekek imádják az édes ízt, és mértékkel csokoládé is adható. Arra érdemes figyelni, hogy az értékes antioxidánst is tartalmazó, magas kakaótartalmú csokoládét adjuk a gyermeknek. A csokoládéban lévő zsír védelmet biztosít a fogaknak a maró savak ellen, tehát még a zománcot is védi.

Ha gond van a fogakkal, ha nem, félévente érdemes fogászatra ellátogatni a gyermekkel, már csak azért is, hogy szokja a fogorvosi rendelő légkörét, zaját és a forgorvos személyét is.

(Forrás: marmalade.hu | livestrong.com, wedentist.com/képek)