Jump to content

Hogyan kezeljük a mínuszokat?

2016. 01. 04. 10:00

Nyáron az óriási kánikulával találjuk szemben magunkat, télen pedig a kíméletlen mínuszokkal. Felmerül a kérdés, hogy pici babát kivihetünk-e a nagyon hidegbe? Mikor cselekszünk helyesen?

A hideg, ködös, párás levegő egyáltalán nem jó a gyermekeknek, ezért ha lehetőséged van rá, maradjatok otthon. Ez kimerítő feladat, ugyanis ahhoz, hogy a gyerekek ne szedjék atomjaira a lakást, mindig le kell őket foglalni. Azok a gyermekek, akik már bölcsődébe járnak, a nap jelentős részét ott töltik, így az energiájuk felszabadítása ott zajlik. A nap másik részében még így is a szülőnek kell megoldani a gyermek ébren töltött idejének hasznos felhasználását.

Ilyen időben még a séta sem jó, a játszótéren senki nincs, kénytelenek vagyunk otthon levezetni minden energiát. Ilyenkor kell elővennie egy szülőnek minden ötletét. Gyurma, ügyességi feladatok, gyöngyfűzés, és olyan játékok, amelyek nemcsak az agyat, hanem a gyermek fizikumát is megmozgatják. Nedves, szmogos, ködös időben csecsemőket egyáltalán nem tanácsos levegőre vinni, de ugyanez érvényes a -5°C-nál alacsonyabb hőmérsékletre is. Az újszülött csecsemőt eleve 2-4 hétig nem is visszük télen még rövidke sétára sem.

Még az is fejtörést okoz azoknál a családoknál, akiknél picike baba van, hogy mennyit szellőztessenek a hideg időben? Naponta szükséges többször, rövid időre levegőt cserélni otthonunkban, a nagy hidegben is. Nem szükséges csak néhány perces levegőcsere.

Másik sarkalatos kérdés a csecsemőknél, hogyan öltöztessük a babákat ahhoz, hogy sétára indulhassunk? Általános szabály, hogy amennyi réteget te felveszel télen, a babára plusz egy réteget rá kell adni. Nem az a lényeg, hogy a lehető legvastagabb ruhákat add rá rétegesen, mert akkor túlmelegszik a kicsi. Inkább több és vékonyabb réteg borítsa a testét, és ha netán szükséges, akkor le tudsz róla venni egyet.

A kicsik arcbőre kipirul, ki is pattoghat a hidegtől, ezért szükséges finom bőrüket bekenni arckrémmel. Érdemes gyógyszertári, illatmentes krémet használni.

A hideg időben a lakások páratartalma is jóval alacsonyabb, ezért oda kell figyelni a párologtatásra. Ha pedig penészedés jelei figyelhetők meg az otthonotokban, akkor pont arról van szó, hogy a páratartalom nagyon magas. Komolyan kell venni, mert betegségre hajlamossá tehet a tartós penész jelenléte. A légúti és asztmatikus panaszok felerősödhetnek. Ebben az esetben pedig páramentesíteni szükséges a lakást.

A hidegebb téli napokon még a táplálékaink sem annyira rostban gazdagok, így aztán előfordulhat a székrekedés. Érdemes a kisgyermek táplálékára még inkább odafigyelni ebben az időszakban. Na és persze télen gyakrabban jelentkeznek a meghűléses betegségek tünetei, úgyhogy lázcsillapító, C-vitamin forrása mindig legyen otthon.

(Kép forrása: instantnewswestu.com)