Jump to content

A környezet viselkedésétől is függ a gyerekek önkontrollja

2014. 10. 17. 15:51

Nem mindegy, hogy a csemeték milyen mértékű feszültségnek, dühnek és zajnak vannak kitéve kicsi koruktól kezdve, mivel a saját viselkedésüket már egészen korán a környezetükhöz tudják igazítani, állapították meg amerikai kutatók.

Már tizenöt hónapos korukban meg tudják állapítani a gyerekek, hogy a körülöttük lévő emberek mikor lesznek mérgesek, és a viselkedésüket aztán ehhez igazítják, figyelte meg egy kísérlet során két amerikai kutató.

Ez az első viszgálat, amiből nyilvánvalóan látszik, milyen sok fajta dolgot, -érzelmeket és viselkedésmintákat is- figyelembe vesznek a totyógók, majd erre reagálva alkalmazkodnak ők maguk is a szituációhoz.

Magukat a kutatókat is meglepte a kognitív készségek íly mértékű komplex jelenléte a csemetéknél még jóval azelőtt, hogy egyáltalán járni, vagy beszélni tudnának.

A Washingtoni egyetem pszichológusai vizsgálataik során megállapították, hogy a gyerekek a felnőttek interakcióit megfigyelve ki tudták következtetni, ha valamelyik fél méregbe gurult, majd a saját viselkedésüket is ehhez igazították.

-15 hónapos korukban a gyerekek megpróbálják megérteni a körülöttük lévő világot és azt, hogyan viselkednek az emberek. –állítja Betty Repacholi, a kutatás vezetője.

–Vizsgálatunk során megállapítottuk, hogy már nagyon fiatal korukban is igen kifinomult érzékekkel rendelkeznek.

A kutatásból az is kiderült, mi lehet az oka annak, hogy egyes gyerekek kevésbé lesznek szabálykövetőik társaiknál.

-Az önkontroll jobbára az első három év során fejlődik ki a gyerekekben. Bár a legtöbb gyerek képes kordában tartani az érzelmeit, egyes gyerekek esetében ez igen eltérő lehet.

A kutatók arra következtetnek eredményeik alapján, hogy a gyerekek fejlődésében sokat nyom a latban, hogy otthon mennyi feszültségnek vannak kitéve. Ha a csemeték erőszakosabb, vagy zajosabb televízióműsort nézhetnek, vagy a szülők rendszeresen veszekszenek egymással, az vagy hiperérzékennyé, vagy épp ellenkezőleg, érzéketlenné, tompává teheti őket a düh megjelenési formájával szemben. Ez később az iskolai beilleszkedésükre is hatással lehet.

A két amerikai kutató a kísérlet folytatását tervezi a jövőben, hogy lássák, mennyiben sikerült a gyerekeknek idővel az önköntrolljukat továbbfejleszteni.

(Daily Mail, kép: mameonline.com)