Jump to content

A segítő babamasszázs

2015. 10. 08. 10:00

Babánk születése után imádjuk gyömöszölni a jó illatú, édesen gőgicsélő, puha bőrű kicsinket. Már az anyaméhben történő fejlődéskor sokat simogatják a várandós nők pocakjukat, amikor pedig világra hozzák babájukat, ez a simogatás megsokszorozódik.

A babák simogatását ösztönösen teszik az anyukák, ám a masszírozást már nem. Főleg azért sem, mert a felnőtt életben akkor fordulunk masszőrhöz, ha valamelyik izom meghúzódott, stresszes állapot miatt jót tenne egy masszázs. Babák esetében erről nem lehet szó. Ettől függetlenül mégis létezik a babamasszázs.
A csecsemőmasszázs keletről származik, és ott már évezredekkel korábban alkalmazták is, csak a nyugati kultúrába ért el jóval később. A keleti kultúrában szokás volt, hogy az alig megszületett babát olajokkal átkenték, és ritmikus mozgással megmasszírozták, később pedig már az anya gyakorolta ezt a rítust. Amikor Vimala McClre látta ezt a szokást, behozta nyugatra és saját gyermekén alkalmazni kezdte. A folyamatos masszázs eredményeit fejlegyezte, szorgalmazta az ilyen irányú kutatásokat. A csecsemők masszázsa egyre gyorsabban terjedt az anyukák körében.

A babamasszázs célja a keleti kultúrákban az volt, hogy a szülés általi stresszt csökkentsék a babákban. A szülő és a baba kapcsolata ebben a helyzetben megerősödik, a szülő megtanulja gyermeke jelzéseit. Megérti a baba nonverbális jelzéseit, szavak nélkül is tudni fogja, hogy babája mit szeret és mit nem.

A baba masszázsához az a legmegfelelőbb idő, amikor a kicsi nyugodt, de éber. A csecsemőt helyezzük el bármilyen puha felületen, amely akár a föld is lehet, csak legyen takaró alatta. A szülő is vegye fel a lehető legkényelmesebb pózt, de az arca legyen minél közelebb a kicsihez, ugyanis a babák közelre látnak. Amikor masszírozzuk a csecsemőt, akkor figyeljük az arcát, és ha látjuk, hogy nem tetszik neki, akkor nem szabad erőltetni.
A masszázshoz használjunk olajat, de ne a babaoljat, amely tele van mesterséges anyagokkal, hanem a növényi eredetű, hidegen sajtolt olajokat részesítsük előnyben. Ha kis kezét a szájába veszi, akkor is természetes anyag kerül a szervezetébe, nem pedig mesterséges kemikáliák. A masszázs során oxitocin termelődik, de nemcsak a babában, hanem a mamában is. Ez segít ellazulni, a feszültség és a méreganyagok könnyebben távoznak, és mély álomba zuhan a baba, de még a szülő is kellően ásítozhat egy masszázs után. A kellemes hangulatú helyiség, a zene, mondóka, versek, dalok alkalmazása még hozzájárul a boldogsághoz, a kellemes és hasznos időtöltéshez.

A babák sokkal könnyebben szenderülnek álomba masszázs után, elmúlhat a hasfájás és az izmokra is jó hatással van, míg az édesanyák szülés után depresszív hangulata is megszűnhet.

(Kép forrása: babybulletblog.com)