Ahhoz, hogy egy gyermek a lehető legjobban kibontakoztathassa képességeit és fejlődjön az intelligenciája, szülőként fontos szerepünk van. A legszűkebb és legközvetlenebb nevelő terep ugyanis a család. Nemcsak a szülők, hanem más családtagok, akár a testvérek is sokat segíthetnek ebben. Összegyűjtöttünk néhány bevált módszert, amelyekkel segíthetjük gyermekeink kognitív fejlődését és kíváncsiságuk ébrentartását.
Olvassunk és meséljünk rendszeresen
Az olvasás nemcsak a szókincset és a nyelvi készségeket fejleszti, hanem a képzeletet is megmozgatja. Már csecsemőkortól kezdve hasznos, ha színes képeskönyveket nézegetünk és történeteket olvasunk együtt. Az esti meseolvasás nemcsak nyugtató rituálévá válhat, de segít a gyermeknek a saját érzelmeik megértésében is.
Megfelelő környezet
A gyerekek természetes módon kíváncsiak, ez készteti őket a világ dolgainak megtapasztalására. Nekünk, ezt kell támogatnunk és amennyire csak lehet, segítenünk. Úgy valósíthatjuk meg, hogy kreatív tevékenységeket végzünk együtt és segítjük.
Szabadtéri játékot
Arról már írtunk, hogy a gyerekek alapvetően kíváncsiak és a természet olyan terepet biztosít, ahol bőven van mit felfedezni. Állatok, növények, évszakok változása, időjárási hatások. Megannyi felfedezni való. A szabadtéri játék nemcsak a fizikai fejlődést támogatja, de növeli az önbizalmat, és elősegíti a kreatív gondolkodást is.
Engedjünk a kérdéseknek
A gyerekek tapasztalás és kérdezés útján szereznek új ismereteket. A jó gyermek-szülő viszony alapja amúgy is a megfelelő kommunikáció, de a gyerekek zömére amúgy is igaz, hogy sokat kérdeznek. Ám mindez meg is fordítható úgy, hogy a kérdésére kérdéssel válaszolunk. Engedjük meg annak lehetőségét, hogy a saját gondolait megfogalmazza. Sok esetben saját maguk is választ adnak a kérdéseikre, amely megmozgatja az agyukat.
Fontos, hogy ösztönözzük a kérdezést, és segítsünk a válaszok megtalálásában, ahelyett, hogy minden kérdésre azonnal mi adnánk meg a választ. Ezzel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a gyermek önállóan keresse az információkat és kritikus gondolkodásra késztessük.
Játék mindenek felett
A gyerekek fő tevékenysége a játék. Ösztökéljük is arra, hogy minél többet játsszon. Sok szülő esik abba a hibába, hogy a játék helyett képességfejlesztő feladatokkal traktálja gyermekét. Van, hogy egyiket-másikat tényleg kimondottan élvez a csemete, de ha ez állandóan beiktatott, akkor inkább feladatként éli meg, mint játékként és ezzel csak terheli. Akkor sincs gond, ha unatkozik. Az is egy módja annak, hogy megmozgassa a fantáziáját.
Mutassunk jó példát
A gyerekek nagyon figyelnek a szüleikre, így ha látják, hogy szívesen tanulunk, olvasunk vagy új dolgokat próbálunk ki, az motiválja őket is.
Pihenés
A gyermekek fejlődésében kulcsfontosságú a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. A pihentető alvás segít az agynak az információk feldolgozására és a memória erősítésére, ami pozitívan hat az intelligenciára.
Ismerjük fel és támogassuk az egyéni érdeklődést
Minden gyermek más-más dolgok iránt érdeklődik. Támogassuk őket abban, ami felkelti a kíváncsiságukat, legyen szó akár a zenéről, rajzolásról, állatokról vagy építkezésről. Az érdeklődési terület fejlesztése motiválja őket az elmélyültebb tanulásra és az adott területen szerzett tudás megerősíti az önbizalmukat.
Ni csináljunk semmit
Igen, jól olvasod. Van, amikor ez a legjárhatóbb út. Az igazán tehetséges gyermek ugyanis kitűnik a tömegből és kitapossa az útját.