Azon kívül, hogy elkezdődik nem is olyan soká a 2021-2022-es iskolai év, számos velejárót vonz maga után. Még az iskolakezdés előtt megvásárlunk fontos eszközöket. Elhanyagolhatatlan au iskolatáska vagy hátizsák, a tolltartó, a tornazsák és az abba tartozó testnevelés felszerelés. A tankönyveket az iskolában kapják meg a gyerekek, de akik már kaptak eszközlistát – főleg az alsóbb osztályokra igaz ez – a szülők már a füzeteket, egyéb eszközöket is beszerezhetik.

Nagyobb kiadásnak számít egy családi kasszát illetően a beiskolázás, de ezzel egyidejűleg lélekben is készülünk az elkövetkező időkre. Ahol a gyermek még csak az első osztályt kezdi, ott nagy a lelkesedés és a remény, hogy minden simán fog menni, de a nagyobb gyerekek szülei már tudják, hogy bizony sokszor küzdelemmel jár a tanév a felnőttek részére is. Verstanulás, lecke felmondása, házi feladatok ellenőrzése, dolgozatra vagy felelelésre aló felkészülés és még sorolhatnánk. Iskolás, de akár óvodás gyermek mellett is belekóstolhattunk a tartós otthonlétbe és az otthontanulás szépségeibe, nehézségeibe a koronavírus-járványnak köszönhetően.
Új tanév, új remények. Bizakodunk abban, hogy el fog kerülni minket az újabb bezárás, az ismételt otthonmaradás, digitális oktatás. Mindegy milyen oktatási forma lesz érvényben, a házi feladatok elkészítése kulcsfontosságú tényező. Még ha azt is kívánjuk szülőként képviselni, hogy a tanulás és a házi feladat leginkább a gyermek dolga és persze a pedagógusoké, akkor ezzel a kérdéssel nem is foglalkoznánk tovább. Csakhogy a szülők többségét érdekli gyermekeik előmenetele, a tanárok általi megítélése, vagyis az otthon el nem készített házi feladat nemcsak a gyerkőc imázsát rontja, de a szülőét is. Ráadásul befolyásolja a félévi, valamint az év végi bizonyítványba bekerülendő jegyet is, ami akár ugyancsak presztízskérdés lehet.

Már gyakoroljunk és készüljünk azokra a pillanatokra, amikor azzal szembesülünk, hogy a gyerkőc házi feladata még nincs kész. A számonkérés, a lehordás helyett érdemes átgondolni, hogy az adott tantárgyból vajon miért nincs még kész a házi? A gyermek lehet, hogy segítségre vár. Biztosra szeretne menni, hogy ne dolgozzon duplán és bízik a mi segítségünkben, esetleg csak megerősítésre vágyik. Lehet, hogy azért nincs még kész a lecke, mert velünk közösen szeretné megoldani azt, hogy legalább arra a néhány percre is a közelségünket és az osztatlan figyelmünket élvezhesse. Lehet, hogy annyira elfáradt az iskolában, hogy egyszerűen nem képes befogadni még új betűket, számokat és pihennie kell kicsit. A cél mindenki számára ugyanaz, de az indíték más lehet. Míg a szülő jobb jegyeket és megítélést szeretne, addig némelyik gyerkőc csak arra vágyik, hogy az elkészített leckével megnyugtassa a környezetét, hogy ne piszkálják. Ugyanakkor az is célja mindkét félnek, hogy a házi feladat megoldása nem váljon napi veszekedés forrásává. Azt gondolnánk, hogy ehhez csak a gyerekek hozzáállása szükséges, de valójában a szülőké legalább annyira mérvadó.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!