Jump to content

Pitypangból nyert gyógyhatás

2016. 11. 16. 19:00

Papatyi, kutyatej, gyermekláncfű, pitypang. Többféleképp ismerjük és nevezzük, de ez az a növény, amelynek sárga virágát csokorba szedtük, száraz magjait lefújtuk a növényről, a szárából koszorút, ékszereket fontunk. Kiváló gyógynövényről van szó.

Gyermekkorunkban nem értékeltük a gyermekláncfű gyógyhatását, kerttulajdonosként pedig akár még mérgelődünk is a szinte kiirthatatlan növény jelenléte miatt. Ha azonban megtudod, hogy mi mindenre jó, valószínűleg máshogy tekintesz majd erre a növényre.

Már az ókorban felismerték a pitypang hatékonyságát, a XIV. században már le is írták magát a növényt és annak gyógyhatásait.

Április végén, május elején gyönyörű citromsárga virága elkápráztatja az embert, ha ellepi a legelőket, mezőket, kerteket. A szívós és szapora gyomnövényként számon tartott pitypang olyan ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag gyógynövény valójában, amely főleg az emésztésre, a májproblémákra van gyógyhatással.

A csalán salaktalanító hatása sokkal inkább a köztudatban van, pedig a gyermekláncfű hatékonysága vetekszik azzal. Ha frissen jutunk a papatyihoz, azt fogyasztva biztosítja a legintenzívebb hatását, de teaként is kifejti jótékonyságát.

A gyermekláncfű majdcsak mindenhol megél, Európában több helyen termesztik gyógyászati célok miatt. A sárga virág elhervadása és elszáradása után a növény magvai labdacsként maradnak meg addig, amíg a szél vagy gyerekek le nem fújják onnan.

A gyermekláncfű egésze értékes, de leginkább gyökerét és levelét használják fel. A gyökere erősíti a máj működését, emellett segíti az emésztést is úgy, hogy serkenti az epe termelését. Ezentúl segít elhárítani az epekiválasztás zavarait, a pitypang levele pedig kiváló vízhajtó hatású.

A népi gyógyászatban is felismerték már rég a pitypang kedvező élettani hatásait. A fent leírtak mellett még vértisztító hatása is ismert. A köszvény és a reuma gyógyításában is segít. Ha mindig betegeskedik az ember, állandó levertség jellemzi, akkor is érdemes egy kúrába belekezdeni.

Frissen a legérdemesebb fogyasztani a pitypang gyökerét és szárát is. A szárat virágostól kell leszedni és megmosni, és csak eztán kell a virágot eltávolítani, majd lehet rágcsálni a növény szárát. Gyermekkorunkból tudjuk, hogy keserű, de hozzá lehet szokni. A gyökerét nyersen és szárítva is lehet fogyasztani. Sőt akár salátát is lehet készíteni a nyers és friss növény leveléből és gyökeréből.

(Forrás: marmalade.hu | healthiestalternative.com, healthline.com/képek)