Jump to content

Rosszabbul alszunk, mint a férfiak

2015. 11. 08. 10:00

A hétvége minden dolgozó ember áhított két napja. Ilyenkor van esélyünk arra, hogy a heti korábban kelés után végre tovább aludhassunk. De amikor lehetne, sokszor nem megy. Már az esti alvás sem nyugodtan és pihentetően telt el, reggel pedig szinte kivet magából az ágy? Nagy méreg ez akkor, amikor lehetne aludni, de valami miatt mégsem megy.

Tudtad, hogy a nőknél sokkal gyakrabban jelentkeznek alvásproblémák?
Dupla annyian szenvednek valamilyen szintű és minőségű alvászavarral, mint férfi társaik. Valahol érthető is, hiszen szervezetükben annyiszor megy végbe olyan folyamat, amelyek a hormonok szintváltozását eredményezik. Vegyük csak példaként a havonta jelentkező menstruációt, amelyet sokuknál megelőz az a szakasz, amikor rosszá teszi a közérzetet, ingerültebbé teszi, és erre fel még az alvásuk sem kiegyensúlyozott, pihentető. Ezt nevezik premenstruációs szindrómának, vagy röviden PMS-nek. Nincs mese, ehhez hozzá kell szokniuk a nőknek, hiszen sokáig kíséri életüket a menstruációs ciklus.

A várandósság pedig ismét egy új élethelyzetet teremt a nőnek. Újabb hormonváltozással jár az, ha egy új élet kezd növekedni az anya méhében. És nem csak a hormonok játszanak a nő szervezetével, de ez az állapot hatással van fizikai és pszichés állapotukra is. Ez együtt jár azzal, hogy a fejlődő magzat egyre inkább nyomja a húgyhólyagot, ami miatt gyakoribbá válik a vizelési inger. Ha pedig menni kell, akkor menni kell. Aztán nő a pocak is, nehéz megtalálni a megfelelő és kényelmes pózt anya és magzata számára is. Ha ugyanis a babának kényelmetlen, erős rúgásokkal jelzi. Így aztán egyre nehezebb tartósan és kiadósan jót pihenni az éjszaka folyamán. A szülés dátumához közeledvén pedig jókora szorongás lehet a nőben. Nagy az izgalom, hogy minden rendben legyen az érkező babával és a szülés is komplikációmentesen, gyorsan menjen végbe. Ez a fajta stressz sem segít az elalvásban, a nyugodt pihenésben. Aztán persze a baba megszületése sem könnyít az anyák alvás minőségi és mennyiségi változóin. Nagyjából vannak elképzelésük arról, hogy valószínűleg kevesebbet fognak aludni, mint azelőtt, de ez nagyban függ a babától is. Nem kell ahhoz pici babának a háznál lenni ahhoz, hogy az anya, a nő élete alvástól mentes legyen. A kamaszkorú gyermekek is okozhatnak nehéz éjszakákat. A gyerekek kirepüléséig sokszor lesz alvásmentes, vagy kevés alvással tarkított éjszaka.

Ha pedig nem a babavárás és a baba gondozása, gyermeknevelés kurtítja meg az alvás hosszát, akkor közrejátszhat az is, hogy egy nőnek több fronton kell csatáznia. Mint anya, mint dolgozó nő is teljesítenie kell, és az otthon tartózkodás sem azt jelenti, hogy lazsál. A változókor ismét nagy terhet ró a szervezetre, amely szintén hormonváltozással jár. Ebben az időszakban is nehézkes az alvás. Aztán a nyugdíjas kort elérve, amikor már pihenhetne az ember, valami miatt nem megy, legalábbis az idősebb korosztály elmondása szerint.

(Kép forrása: volpe.dot.gov)