A nyári hőség jelentős terhet ró a szervezetre. Ha pedig a hőhullám tartósan jelen van az életünkben, különösen igaz mindez. A folyadékvesztés és a kiszáradás veszélye fokozottan érvényes lehet, ezért a megfelelő hidratáció kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez.
Habár a legtermészetesebb és legjobb szomjoltó és hidratáló folyadék a víz, sokan unalmasnak találják és ezért nem fogyasztanak elegendő mennyiséget. Pedig nagyon könnyű ízesíteni és feldobni annak érdekében, hogy nagyobb kedvet érezzünk fogyasztásához.
A hidratáció fontossága
A test víztartalmának fenntartása elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. A víz szerepet játszik a testhőmérséklet szabályozásában, a tápanyagok szállításában és a méregtelenítésben is. A kánikula idején fokozott verejtékezés lép fel, ami miatt nő a folyadékveszteség. Ha nem pótoljuk az kiszáradáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy a nyári hónapokban növeljük a vízfogyasztást, és gondoskodjunk arról, hogy a hidratáció élvezetes és változatos legyen.
Ízesített víz
Unalmasnak találod a vizet? Ízesítsd és ehhez is használj természetes hozzávalókat, de kerüld a cukor használatát.
Gyümölcsök és zöldségek hozzáadásával nemcsak remekül kombinálható folyadékot kapunk, de frissíthetnek, vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat juttatnak a szervezetünkbe. A citrusfélék vízhez adásával extra frissességet élvezhetünk, a bogyós gyümölcsökkel antioxidánsokat vihetünk be, az uborka pedig igen alacsony kalóriatartalmú, így a diétát és a fogyást is segítheti.
Próbálkozhatsz a fűszernövényekkel is. A menta például remek és népszerű, a nyári forróságban pedig nagyon hatékony a hűsítésben, valamint az emésztésre is jó hatással van. Talán nem is gondolnád, de nemcsak a paradicsomos ételeket bolondíthatja meg a bazsalikom, hanem a vizet is. A különleges ízvilágú ital azonban gyulladáscsökkentő hatással is bír.
A gyógynövények régóta az ember egészségét és gyógyulását szolgálják, de a nagy melegben is jó szolgálatot tehetnek. A kamilla például nyugtató hatású és még a szorongást is csökkentheti. Ez igaz a levendulára is.
Az ízesítés során érdemes elkerülni a cukor használatát, ám a természetes édesítő, a méz alkalmazása jó lehet, mert édes ízt kölcsönös, ugyanakkor antibakteriális hatását is kifejtheti.