Jump to content

Ősszel sem áll meg a túrázás

2016. 10. 11. 19:00

Az ősz beköszöntével valahogy a szabadban töltendő időnk száma is csökken. Habár a hideg évszakok beköszöntével sem kell lemondani a természetben történő programlehetőségekről, de máshogy kell kivitelezni azokat.

Hazánkban is nagy divatja van ma a futásnak és a kerékpározásnak. Egyáltalán nem véletlen, hiszen ez az a két mozgásforma, amelyet bárki és bármikor megvalósíthat. A futáshoz is célszerű megfelelő öltözettel rendelkezni, de ezen túl más eszközre nincs szükség. Egy igazi kerékpárosnak azonban egy kerékpárra is szüksége van, amely a szabályoknak megfelelően van felszerelve.

Ha süt is a nap, annak ereje már egyáltalán nem olyan, mint nyáron volt. Másféle öltözéket követel meg a kerékpáros túrázáshoz az időjárás, az évszak. Az sem mindegy, hogy milyen a kerékpár felszereltsége. Azon túl, hogy a kerékpáros mit visel kényelem és takarás szempontjából, nagyon fontos, hogy a szabályoknak megfelelően kerékpárral közlekedjünk. A lámpák fontossága egyáltalán nem elhanyagolható, azok híján ugyanis komoly bírságra is számíthatunk.

A hűvösebb idő beálltával a kerékpáros öltözködése is megváltozik, hiszen védenünk kell magunkat a hidegtől, amely a kerékpározás során fokozottabban ér. Főleg azokat a testrészeket kell jobban védenünk, ahol sok az ízület, vagyis a kezeink, a bokánk és a térdünk. A kerékpárosok körében még nyáron is alapvető viseletet jelent a kesztyű, amelynek azonban nincsenek ujjai. Már ősszel, de főleg télen ezt muszáj lesz hosszú ujjas kesztyűre cserélni, ha nem akarjuk, hogy idősödő korunkban ezek a részek spontán sajgásba kezdjenek minden indok nélkül. A kesztyűk között is találhatunk olcsóbbat, de ha már áldoz rá az ember és a hidegben sem akarja abbahagyni a kerékpározást, akkor érdemesebb szélálló darabba benevezni. Az őszi és a téli hideg mellett még a menetszéllel is számolnunk kell. A fej adja le a legtöbb hőt, azon keresztül szabadul meg a szervezet a felesleges hőtől, csakhogy ez kellemetlenséghez is vezethet, ha nem viselünk megfelelő sapkát. Szerencsére már olyan kerékpáros szélálló sapkákat lehet kapni, amely nem is jelent hatalmas költekezést.

Nemcsak magunkat kell a hidegtől és a nedvességtől megvédeni ősszel, hanem a kerékpárunknak is. Az esős időhöz alkalmazkodva olyan olajjal érdemes a kerékpár láncát leápolni, amelyet éppen ilyen időre javasolnak. Védi a láncot, és mivel sokkal sűrűbb az ilyen olaj, nem is szükséges olyan sűrűn olajozni azt. A kerékpár gumijait érdemes benzinkúton, vagy kerékpár szervizben ellenőriztetni, a külső gumikat pedig bordázottabbra érdemes cserélni.

Ha megfelelően felöltözünk, az őszi és a téli kerékpározás legalább annyi örömet és élményt ad, mint nyáron.

(Forrás: marmalade.hu | totalwomenscycling.com, pinterest.com/képek)