Jump to content

Kihalhatnak a császárpingvinek

2014. 07. 17. 15:14

A klímaváltozás előreláthatólag a felére fogja csökkenteni 2100-re az Antarktisz császárpingvinek állományát, mely most 600.000 egyed körül mozog, állítja egy nemrégiben megjelent tanulmány.

A veszélyt főleg a déli sarkvidék jégpáncéljának olvadása jelenti, mely jelentős mértékben befolyásolja az állatok élőhelyét. A pusztítás hatása pingvinfajonként eltérő lehet, de előre láthatólag mindegyik csoport életét jelentősen befolyásolni fogja.

Az amerikai, brit és holland kutatók ezért amiatt sürgetik a kormányokat, hogy a pingvineket vegyék fel a veszélyeztetett állatok listájára. A listán szereplő állatok vadászatát, illetve az élőhelyük turisztikai látogatását ugyanis nagyon megszigorítják.

A kutatócsoport vezetője, Stephanie Jenouvrier szerint a császárpingvinek populációja 19-33%-kal fog visszaesni a közeljövőben, de hosszú távon a kihalás veszélyével is szembe kell nézniük. Azt is hozzátette, hogy a ross-tengeri populációhoz valamivel később fognak ezek a veszélyek elgyűrűzni, mivel az ottani körülmények még mindig megfelelőek az állatoknak. Éppen ezért kellene ott egy védett területet létrehozni a császárpingvinek számára a környezetvédelmi lépések megtételével párhuzamosan.

Fiókáik etetése miatt a császárpingvinek hónapokra elhagyják a kolóniájukat, hogy óriási távolságokra gyalogoljanak el az antarktiszi jégmezőn keresztül egészen a nyílt vizekig, ahol táplálékhoz juthatnak. Ahhoz azonban, hogy ezt megtehessék, szükségük van a jégmezőkre és jégtáblákra ahol menedékhez juthatnak a ragadozók elől.

A klímaváltozás a császárpingvinek fő táplálékára, a krillre is negatív hatással lehet, ami még érzékenyebbé teheti az állatok amúgy is nehéz helyzetét.

(BBC, kép: wonderopolis.org)