Jump to content

Az igazi New Yorki macskanő

2014. 11. 27. 11:09

Debi Romano több, mint száz macskáról gondoskodik minden nap, amikor éjszakánként órákon keresztül rója New York Queens negyedének utcáit, hogy az autók alá, kerítések mellé, vagy elhagyatott építési területekre ételt tegyen ki a kóbor állatok számára.

New York macskanője havonta kétezer dollár körüli összeget költ száraztápra és konzervre, és több száz dollárt benzinre. Édesanyja annak idején, amikor Romano még csak 12 éves volt, már megjósolta, hogy lányából majd ’bolond macskás öregasszony’ válik egy nap, és valahol közel járhatott az igazsághoz, de az asszony egyáltalán nem bánja, ha a ’cicás hölgyként’ vált ismertté a környéken.

Romano soha sem hagyja cserben kis védenceit, az egyetlen éjszaka, amikor elmulasztotta őket megetetni akkor volt, amikor a Sandy nevezetű hurrikán lecsapott a környéken. Ha éppen nem macskákat etet New York utcáin, akkor is kedvenceivel foglalatoskodik, naponta közel ötven vészhívás érkezik a telefonjára bajba jutott állatokról, ami nem is csoda, ha belegondolunk, hogy a város utcái több, mint egy millió macskának adnak otthont.

A macskák ráadásul igen veszélyesek is tudnak lenni, ahogy azzal a New York városi bizottság egészségügyi és higiénás részlege is egyetért. Az elhagyatott állatok gyakran agresszívak és betegek, túlszaporodásuk pedig jelentős problémát jelent a városvezetés számára is. Romano és a hozzá hasonló lelkes önkéntesek azonban azt állítják, létezik jobb, és könyörtelibb megoldás is a macskabajra, mint az állatok tömeges lemészárolása.

New York cicás hölgye több tucat önkénteskedő társát is arra tanítja, hogyan tudják begyűjteni a kóbor állatokat, hogy aztán az állatorvosnál ivartalanítsák őket, mielőtt visszaeresztik az utcára. De még így is távol vannak az egyértelmű sikerektől. A New York utcáin kóborló, és olykor-olykor hevesen támadó macskákat nem csupán a helyi lakosok utálják, de a madárszerető emberek is, ezért nem ritka, hogy mérgezett ételt tesznek ki az állatoknak, vagy más módon igyekeznek csapdát állítani nekik. Egy friss felmérés szerint ugyanis amerika macskái (a gazdás és a kóbor állatok együttvéve) évente 1,3-4 milliárd madarak pusztítanak el évente. Ez a szám sokkal nagyobb volt, mint amit az előzetes becslések alapján feltételezni lehetett.

-Arra kell koncentrálnunk, ahol a legtöbb jót tehetjük. Tudni kell a kudarcba fulladt kísérletekről is. Az emberek gyakran kérdezik, miért nem távolítjuk el a macskákat egész egyszerűen? De azzal is tisztában kell lenni, hogy egy macskakolónia elüldözése csupán helyet csinál egy másik kolóniának. A problémák nagy része, mint a zaj, az agresszió és a bűz azonnal eltűnik, amint az állatok ivartalanítva lettek.

Más aktivisták szerint a kóbor macskákat be kell fogni, és elaltatni örökre, de még a PETA, az állatokkal való etikus magatartást támogató szervezet is inkább a kíméletes eutanázia mellett teszi le a voksát. Hogy mi lesz New York macskáinak a végső sorsa, egyenlőre még bizonytalan, hiszen függvénye annak is, végül a kasztrálás és gondoskodás pártiak, vagy az állatok kivégzését támogató csoportok fognak-e győzedelmeskedni. Romano mindenesetre tovább folytatja éjszakai etető járőrözését.

-Nem vagyok vallásos, de úgy érzem, nagy áldás, hogy tudom, miért vagyok itt, a Földön. Ezért. Hogy segítsek az állatokon.

(Narrative)