A láz szó görög eredetű, ami lángot jelent, és a test magas emelkedő hőmérséklet emelkedése miatt kapta.
Az emberek többsége hajlamos azt hinni, hogy a láz egy betegség, nem pedig egy tünet, amellyel a test jelez. Valójában az immunrendszer reakciója a fertőzésre vagy más káros hatásokra. A láz segíthet az immunrendszernek a fertőzésekkel szembeni harcban, mivel a megnövekedett testhőmérséklet kedvező hatással lehet a fehérvérsejtek működésére.
A láz gyakran előfordul a fertőző betegségek, például az influenza vagy a megfázás során, de más okok is okozhatják, például gyógyszerek, allergiák, daganatos betegségek vagy agyi sérülések.
A legtöbb láz önmagában nem veszélyes és nem is szorul csillapításra, de ez nem kőbe vésett, ugyanis a gyermekét féltő szülők, a magas lázzal szenvedő gyerekek esetében jogos a félelem.
A lázcsillapítók, például az ibuprofen vagy a paracetamol, segíthetnek enyhíteni a lázat és a kellemetlen tüneteket, de fontos betartani az adagolási utasításokat.
A lázcsillapító adagolása után mit teszünk? Lefekszünk és nyakig betakaródzunk. Így tesszük gyermekinkkel is, pedig sokkal komfortosabban érzi magát a beteg, ha láz esetén, amikor úgy érzi az ember, hogy megég, akkor éppen kitakaródzik. Nemcsak a közérzete válik jobbá, de még a hőleadása is.
A lázat sokan a lázgörcstől való félelem miatt akarják csillapítani, pedig maga a lázcsillapítás a görcsöt nem előzi meg. A lázgörcs ugyanis nem a hőmérséklet nagyságától függ, hanem számos kémiai folyamatnak kell ahhoz teljesülnie.
A láz jellemző tünetei közé tartozik a hidegrázás, a hideg érzete, a magas testhőmérséklet és a gyengeség. Gyakran jár együtt más tünetekkel, mint például fejfájás, izomfájdalom, étvágytalanság vagy hányinger. Természetes, hogy ezektől szabadulni akarunk, ezért láz- és fájdalomcsillapítót veszünk be, de azt ne gondoljuk, hogy ez káros. Ez a jelenség nem is betegség, hanem tünet, amellyel a szervezet kíván védekezni.