A bölcsőde és az óvoda ugyanúgy megköveteli a gyerektől a szabálytartást, a napi feladatok elvégzését, az irányított foglalkozások pedig éppúgy leterhelik a kicsiket, mint a nagyobb, iskoláskorú gyerekeket. Gyermekeink élete sokkal több, mint játék és szórakozás. Nap végére pedig lehet, hogy el is fáradnak. Ráadásul, ahogy a felnőttek számára sem minden nap csupa boldogság, jókedv és könnyedség, ugyanúgy lehetnek rossz napjaik a gyerekeknek is.
A bölcsi és az óvoda még nem jár különösen nagyobb teljesítménnyel. Habár céltudatosan fejlesztik az ott dolgozó pedagógusok az apróságokat, sokkal inkább játékra épülő minden tevékenység, mint az iskolában. A szeparációs szorongás azonban némelyik gyerkőcöt jobban megviseli, mint a többit. Szorong, nem érzi jól magát. Már a reggeli készülődéskor jelezheti a gyerkőc, hogy itt-ott fáj neki. Ez jelentkezhet iskolás diák esetében is, és mindig akkor erősödnek a tünetek, amikor indulni kell. Otthon pedig mintha minden megszűnne.
A legtöbb szülő eleinte felül annak, amit a gyerkőc mond, elhiszi, hogy fáj a pocak, a fej, a fül, de néhány alkalom után már inkább azt gyanítja, hogy valami más van a háttérben. Pláne, ha azt még orvos is megerősíti, hogy szervi gond nincs a háttérben.
A gyerekek egy része ugyanis úgy igyekszik felhívni magára a figyelmet, hogy azt mondja, fáj neki valahol, ami egyáltalán nem igaz, de a célját eléri. Tényleg figyelnek rá. Valójában egy segítségkérés a gyerkőc részére. Nem akar mást, mint arra felhívni a szülők figyelmét, hogy valami nem stimmel az iskolában, vagy úgy érzik, hogy otthon nem kap elegendő figyelmet.
Kisebb gyermekek esetében pedig előfordulhat az, hogy tényleg fájdalma van, azonban egyáltalán nem ott fáj neki, mint ahol mondja. Sokszor fájlalják a gyerekek a hasukat is, ami valóban megtörténhet székrekedés, vagy hasmenés miatt. Ezek hátterében pedig megint csak a szorongás állhat. Hajlamosak vagyunk magunkkal elhitetni azt, hogy a gyerekek élete csupa játék és abban rossz nem lehet. Csakhogy a gyerekek nem mindegyike éli meg így. Ha a lelkük sérül, akkor bizony a lelki eredetű testi megnyilvánulások is jelentkezhetnek. Félelmetes tény, de egy kisgyermek életében is okozhat pszichoszomatikus betegséget a szorongás.
Nem azt jelenti, hogy minden betegség mögött a szorongás áll, ugyanis a több kis társával érintkezve nagyobb esély van arra, hogy bármilyen kórokozót elkapjon a gyerkőc, ám, ha visszatérő betegséget tapasztalunk gyermekünk esetében, vagy egy betegség lefolyása sokkal lassabb, talán a gyermek testének jelzése lehet arra nézve, hogy nem érzi jól magát közegében.
Amennyiben felmerült bennünk annak gyanúja, hogy gyermekünk állandó betegsége összefügghet a bölcsődei, óvodai, iskolai közösségi életével, akkor minél többet kell vele otthon foglalkozni, és ha nincs más megoldás, jót gyógyír lehet egy másik csoportba, másik intézménybe történő átíratás.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!