Sokaknak kérdőjeles még az év végi jegy és nem csak azok izgulhatnak, akik a kettesért küzdenek, hanem azok is, akik a jobb jegyet szeretnék év végén megkapni. Már jócskán megcsaphatta gyermekeinket a véghajrá szele, és ezt otthon is érezni. Már csak néhány hét van hátra az iskolából, és a gyerek már a képzeletbeli centit vagdossák. Inkább, mint a földhöz a tankönyvet. Már az iskola levegőjében is terjeng a vakáció „szaga”, amelyet nemcsak a gyerekek éreznek, hanem a tanárok is. Év végéhez közeledünk, de ez nem azt jelenti, hogy fel lehet hagyni a következetes és folyamatos tanulással. Sőt, ez az időszak a hajrá időszaka is, hiszen témazárók, év végi dolgozatok felelések nehezítik meg a gyerkőcök mindennapjait. A végére még nagyon is össze kellene szedniük magukat, hiszen a most kapott jegyek még nagyban befolyásolhatják az év végi bizonyítványba bekerülteket.
Szülőként
Teljesen normális, hogy a tanév végére a diákok elfáradnak. Már sokkal jobb kint az idő. Csábítja őket a napfény, a szaladgálás, a játék. A legtermészetesebb gyermeki vonás, hogy nem a tanulásra koncentrálnak, hanem a játékra. Ám a rendszer ezt nem hagyja, korlátok közé vannak szorítva minden egyes tanítási napon. Még aki jól viselte évközben ezeket a szigorú szabályozásokat, mostanra azok is elfáradhattak. Ezt szülőként is be kell látnunk. Nem emberszerű robotokat nevelünk, hanem ízig-vérig gyerekeket. Miért is csodálkozunk, hogy odahaza sem azon jár elsősorban az agya, hogy tanuljon?! Segítsd gyermeked azzal, hogy időben az ágyba parancsolod esténként, vitamindús étkezéseket biztosítasz otthon számára.
Év végére komoly feladatokkal traktálják a gyerekeket. Akkor, amikor már se kedvük, se erejük a nagyobb megmérettetésre. Ezt a stresszt is máshogy élik meg a gyerekek. Van, akiből a készülés ellenére is alul teljesítést hoz ki a feszültség. Mások számára a mérsékelt stressz előnyükre válik.
Az otthoni környezet az legyen, ahová a gyerkőc szívesen megy haza. Elég, ha a felelések, dolgozatok előtt és alatt stresszel az iskolában, otthon ne kelljen ugyanezeket átélnie. Ez nem azt jelenti, hogy otthon elő sem kell venni a tankönyvet, a tanulni valót, de se büntetéssel, se fenyegetőzéssel nem érünk el semmit.
Tanulás után engedjük a gyerekeket, hogy játszanak, vagy csak éppen lustálkodjanak. A legjobb, ha a szabadba ki tud menni és valamilyen mozgásos tevékenységet űz, de azért sem kell megszidni, ha csak a televíziót bambulja. A tanult adatok, ismeretek ilyenkor ülepednek le a gyerekek agyában, és ez az üresjárat az, ami segíti, hogy a tanultak hatékonyan előhívhatók legyenek a későbbiekben.
Nem a kicsinyített másod a gyerkőcöd, és nem is neki kell megvalósítania azt, amit te ilyen idősen nem tudtál elérni. Készüljetek együtt, segítsd gyermekedet a tanulásban, de ne vele próbáld valóra váltani saját álmaidat. A tanuláson kívül arra is szánj időt, hogy más közös programod is legyen gyermekeddel. Egy közös séta, beszélgetés, játék a szabadban vagy otthon, fagyizás a városban. Mindegy mi, csak érezze azt is, hogy a tanuláson kívül más közös program is létezik. Biztosítsd gyermekedet szeretetedről, bármilyen osztályzatot is hozzon haza. Így fogja magát jól és biztonságban érezni otthon és talán az iskolában is jobban fog teljesíteni.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!